World News

tüm dijital para birimleri Venezuela’da yasallaştırıldı

Yaptırımları aşmak için tüm dijital para birimleri Venezuela’da yasallaştırıldı

Yaptırımları aşmak için tüm dijital para birimleri Venezuela’da yasallaştırıldı .Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, hükümetin artık tüm dijital para ( bitcoin ) birimlerine yaptırımları aşmanın potansiyel bir yolu olarak bakacağını söyledi.

Kevin Telegraph’a göre, 29 Eylül’de (8 Ekim) Maduro, ABD yaptırımlarının ülke üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olmak için yeni bir yasa tasarısı sundu.

Tasarının bir kısmı, Venezuela’nın hem iç hem de dış ticaret için çeşitli dijital para birimlerinin kullanımını değerlendireceğini belirtiyor. Maduro, yeni “yaptırımlara karşı” tasarının özel dijital para birimleri ve Petro gibi devlete ait dijital para birimlerini içereceğini iddia ediyor.

Venezuela cumhurbaşkanı şunları söyledi:

Bu yaptırımlara karşı yasa tasarısı, ulusal ve küresel ölçekte ve iç ve dış ticarette petro ve diğer dijital para birimlerinin kullanımını güçlendirmeye yönelik ilk tepkidir […]. Bu nedenle, kamusal ve özel olmak üzere dünyanın tüm dijital para birimleri kullanılabilir. Bu önemli bir projedir ve şu anda geliştirme aşamasındadır.

Raporlara göre, yasama organı Venezuela Kurucu Meclisi, yeni bir hükümet tasarısını değerlendirme sürecini başlattı.

Haber, Venezuela hükümetinin, Venezuela’nın yaptırımları Petro ulusal dijital para birimi yardımıyla geçirememesinden sonra, mümkünse diğer dijital para birimlerini kullanmayı planladığını gösteriyor. Maduro geçen yıl Petro dışında herhangi bir dijital para birimini desteklemeyeceğini açıklamıştı.

Haber, dijital para madenciliğinin ulusal bir madencilik havuzunda lisanslanması ve işletilmesi şartıyla birkaç gün önce Venezuela’da yasallaştırıldığı için geliyor.

Venezuela hükümeti, Petro’yu popüler kılmak için son iki yılda büyük çaba gösterdi. Örneğin, 2019’un sonlarında Maduro, Venezuelalı emeklilerin ve emeklilerin bayramlarını (Noel) Petro dijital para biriminde alacaklarını duyurdu.

Petro, resmi olarak Şubat 2018’de tanıtıldı ve ilk ulusal petrol destekli dijital para birimi oldu. Dijital para biriminin, yabancı yatırımı çekmek ve ABD yaptırımlarını aşmak için tasarlandığı bildirildi. Ancak bu dijital para birimini Venezuela dışında para birimi ile satın almak mümkün değil.

Venezuela dünyadaki en yüksek enflasyon oranına sahip ülke.

Son yıllarda, yolsuzluk ve sosyalist hükümetin politikalarının başarısızlığı Venezuela ekonomisinin serbest düşüşüne yol açtı. Son derece yüksek enflasyon, kıtlık, yaygın bilinç kaybı ve hastalık bu ülke halkının günlük sorunlarından bazılarıdır. Geçen hafta New York Times, Venezuela’nın ekonomik krizini insanlık tarihindeki en şiddetli savaş dışı kriz olarak nitelendirdi. Şimdiye kadar 3 milyon insan ülkeden kaçmak zorunda kaldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *