Technology News

ASUS GeForce RTX 3090 STRIX OC İncelemesi

Summary

ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3090 OC, ASUS tarafından RTX 3090 Ampere’nin amiral gemisi uygulamasıdır. NVIDIA GeForce RTX 3090, istemci segmenti için GeForce “Ampere” mimarisinin zirvesini temsil ediyor. Kart, her iki kullanıcı için de birçok kolaylık sağladığından, ASUS bu teknolojiyi […]

ASUS GeForce RTX 3090 STRIX OC

ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3090 OC, ASUS tarafından RTX 3090 Ampere’nin amiral gemisi uygulamasıdır. NVIDIA GeForce RTX 3090, istemci segmenti için GeForce “Ampere” mimarisinin zirvesini temsil ediyor. Kart, her iki kullanıcı için de birçok kolaylık sağladığından, ASUS bu teknolojiyi birinci sınıf oyun bilgisayarı kurulumları ve hız aşırtmacıları hedefleyen bir ürünle geliştiriyor. RTX 3090, özellikle NVIDIA’nın son derece yetenekli Studio sürücüleriyle birleştirildiğinde, TITAN marka grafik kartları gibi, oyun ve profesyonel görselleştirme pazarları arasındaki engeli aşar. Bu, NVIDIA’nın geçen hafta RTX 3080’i neden “amiral gemisi” oyun ürünü olarak adlandırdığını açıklamaya başlıyor.

NVIDIA, GeForce ürün yığınının üst kısmını RTX 30 serisi ile yeniden şekillendirdi. RTX 3080, neredeyse tüm oyun kullanım durumlarını, dolayısıyla “amiral gemisi” rozetini kapsaması gereken ışın izleme özelliği açıkken birinci sınıf 4K UHD oyun sunmak üzere tasarlanmıştır. RTX 2080 Ti ile kapsamlı bir şekilde karşılaştırıldı. Öte yandan RTX 3090, NVIDIA tarafından Turing’e dayalı bir “halo” ürünü olan 2.500 $ TITAN RTX ile karşılaştırılıyor. Ayrıca yeni olan, hem RTX 3080 hem de RTX 3090’ın, GeForce “Ampere” mimarisine dayanan en büyüğü olan kaputun altında ortak bir silikon paylaşmasıdır.

GeForce Ampere mimarisi, oyun segmentine gerçek zamanlı ışın takibi getiren NVIDIA’nın çığır açan 2. nesil RTX teknolojisini kullanıyor. NVIDIA, geleneksel tarama 3B oluşturmayı aydınlatma, gölgeler, yansımalar, ortam kapanması ve küresel aydınlatma gibi belirli gerçek zamanlı ışın izlemeli öğelerle birleştirmenin bir yolunu mükemmelleştirdi. Bu birkaç öğenin işlenmesi bile NVIDIA’nın sabit işlevli donanım geliştirmesini gerektiriyordu. Ampere, Turing üzerinden FP32 verimini iki katına çıkaran ve eşzamanlı RP32 + INT32 işlemlerini gerçekleştiren yeni nesil bir CUDA çekirdeğini, şirketin önceki nesle göre iki kat daha fazla performans gösteren 2. nesil RT çekirdeğini ve ışın izlemeli hareket bulanıklığını ortadan kaldıran donanımı bir araya getiriyor. 3. nesil tensör çekirdek, yapay zekayı hızlandırır ve yapay zeka çıkarım performansını bir dereceye kadar artırmak için derin öğrenme sinir ağlarındaki seyreklik fenomenini kullanır. NVIDIA, ışın izlemeli öğelerinin ve DLSS gibi özelliklerin parazitini gidermek için AI’dan yararlanır. NVIDIA Ampere Architecture makalemizde mimari hakkında daha fazla ayrıntı bulun.

RTX 3090 kesinlikle bir içerik oluşturucunun kartı değil, NVIDIA ayrıca 8K sınırında cesur bir vuruş yapıyor. 8K, herhangi bir GPU’da muazzam bir performans ve bellek talebi olan 4K’nın dört katı ve 1080p’nin on altı katı pikseldir. NVIDIA, DLSS 8K özelliğinin, oyunu 1440p’de işlemek için yapay zeka derin öğrenmeden yararlanarak ve NVIDIA’nın yer gerçeği verilerinden yararlanan yapay zeka tabanlı 9X süper örnekleme algoritmasıyla 8K’ya yükseltmek suretiyle oyuncular için bu çözünürlüğün kilidini açabileceğine inanıyor. işleme çiftliklerinde 16K’da oluşturulmuştur. 8K oyun monitörleri hala biraz uzakta, ancak bu çözünürlüğe sahip TV’ler raflara çarpıyor. Yardımcı olan şey, NVIDIA’nın tek bir kablo kullanarak 8K HDR 60 Hz sağlayan HDMI 2.1 uygulamasıdır. 8K oyun oynamanın yanı sıra, RTX 3090, profesyonel e-Spor oyuncularına avantaj sağlamak için tüm sistem gecikmesini azaltmak için çalışan NVIDIA Reflex teknolojisi ile daha düşük çözünürlükte 360 ​​Hz’lik çılgın yenileme hızlarında e-Spor oyunlarını yürütecek güce sahiptir. ihtiyaç.

Daha önce bahsettiğimiz gibi, RTX 3090, RTX 3080 ile aynı silikonu temel alır – 8 nm “GA102”. RTX 3090, çip üzerinde bir TPC (iki SM) dışında tümünü etkinleştirerek bu çipi neredeyse en üst düzeye çıkarır ve 328 Tensor çekirdeği, 82 RT çekirdeği, 328 TMU ve 112 ROP ile birlikte 10.496 CUDA çekirdek sayısı ile sonuçlanır. RTX 3090, “GA102” nin 384 bit genişliğindeki GDDR6X bellek arayüzünü maksimuma çıkarır ve 24 GB bellek ile birlikte gelir. Bu bellek, NVIDIA’nın ürün yığını olan 19,5 Gbps’deki en yüksek bellek frekansında çalışıyor, bu da şaşırtıcı bir 940 GB / sn bellek bant genişliğine ulaşıyor ve geçmişte pahalı HBM2E çözümlerini kullanıyor.

GeForce RTX 3090, RTX 2080 Ti’den tam olarak% 50 daha fazla, ancak TITAN RTX’in lansman fiyatından 1.000 $ daha düşük olan 1.500 $ ‘dan başlıyor ve muhtemelen tirelemeyi açıklıyor. TITAN serisinin aksine RTX 3090, NVIDIA’nın yönetim kurulu ortakları tarafından özel tasarım kartlara dönüştürülebilir. ASUS, en yeni nesil ROG STRIX tasarım şemasını ortaya çıkarmak için engin mühendislik gücünü esnetti. Mat siyah yüzeyler, fırçalanmış alüminyuma ve geniş bir kanatlı yığın soğutucusuna yer açıyor ve havalı yeni bir VRM çözümü, üç adet 8 pimli güç girişinden beslenen 350 watt’lık cesur GPU’yu koruyor. Ama bekleyin dahası var – ASUS 480 W’a kadar manuel güç limiti ayarı içeriyor! Bu, piyasadaki diğer tüm RTX 3090 kartlarından çok daha yüksektir. Hangi ek performansın elde edilebileceğini görmek için RTX 3090 STRIX OC incelememizde maksimum güç sınırında özel bir test turu yaptık. ASUS ayrıca RTX 3090’a 1860 MHz’lik bir fabrika hız aşırtması verirken, bellek 19,5 Gbps’de dokunulmadan bırakıldı. ROG Strix RTX 3090 OC’nin fiyatı 1800 $. Bu incelemede, etkileyici sonuçlarla ASUS amiral gemisinin oyun ve hız aşırtma kimlik bilgilerine bir göz atacağız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *